// //

 

Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, įm.kodas 191788440
Kuršaičių 12, Dituvos k., Klaipėdos r. LT 96357

El. p. info@dituvos.lt, tel. 8 650 92824

Vaikų baimės: kaip atpažinti ir padėti nerimaujančiam vaikui

Vaikų baimės: kaip atpažinti ir padėti nerimaujančiam vaikui

     Kai tampame suaugusiais, mums atrodo, kad vaikystė – nuostabus nerūpestingas laikas. Pamirštame, kad mažo žmogučio pasaulis – ne vien gražių  pasakų karalystė ir  kad vaikystėje tikrai ne viskas buvo sklandu: pasitaiko  nusivylimų, nesėkmių, nuoskaudų, ir, žinoma, baimių.


     Veikiausiai nėra nė vieno žmogaus – mažo ar didelio, – niekada gyvenime nepatyrusio baimės. Baimė – tokia pat natūrali psichinė reakcija kaip ir nuostaba, pyktis ar liūdesys. Baimę lemia  savisaugos instinktas, jos funkcija – įspėti apie pavojų, ji yra saugiklis, sulaikantis nuo spontaniškų ir pavojingų veiksmų.

01

Ikimokyklinio amžiaus vaikai gali turėti 2-3 nestiprias baimes.

Normalu, kad tokio amžiaus vaikai bijo:

 • Pasimesti, būti atskirti nuo artimųjų ar jų netekti;
 • Svetimų žmonių;
 • Miegoti;
 • Stambių gyvūnų ir vabzdžių;
 • Aštrių ir stiprių garsų;
 • Tamsos, aukščio, vienumos, uždarų/atvirų patalpų, galimų bausmių, mirties;
 • Važiuoti liftu, automobiliu ar keliauti vandens/oro transporto priemonėmis;
 • Filmuose ar multiplikaciniuose filmukuose pamatytų fantastinių sutvėrimų arba situacijų.Neignoruokite vaiko baimės ir nevartokite tokių posakių, kaip „tik maži vaikai bijo tokių dalykų“. Stenkitės būti atidūs ir švelnūs;
  • Neparodykite, kad patys jaudinatės, kai vaikas bijo ar verkia;
  • Pasirūpinkite pagrindiniais vaiko poreikiais, ypač venkite didelio vaiko nuovargio ir alkio;
  • Įveskite tvarką , struktūrą. Nerimastingiems vaikams sunku gyventi šeimoje, kurios gyvenimo stilius spontaniškas, chaotiškas;
  • Jei vaikas atsisako lankyti mokyklą, ramiai išsiaiškinkite mokyklos baimės priežastis. Svarbu paaiškinti, kad nemalonumai ar sunkumai mokykloje neišvengiami;
 • Pasikalbėkite su vaiku apie jo baimę, pasistenkite išsiaiškinti ko konkrečiai jis bijo. Paaiškinkite, kad bijoti yra normalu, kad ir suaugusieji kartais kažko bijo;
 • Leiskite vaikui vengti jį bauginančių objektų ar situacijų, neverskite jo „susidurti“ su tuo, ko jis bijo;
 • Palaikykite, stenkitės įkvėpti jam drąsos nugalėti savo baimę. Pasakykite vaikui, kad jis gali įveikti bauginančią situaciją (pvz.: susidraugauti su naujais vaikais), nes jau anksčiau tai yra padaręs. Priminkite kaip jis anksčiau jau įveikė kurią nors savo baimę;
 • Jei vaikas bijo daikto ar gyvūno — kartu su juo apžiūrėkite baiminantį objektą, prieikite arčiau, palieskite. Sukurkite palankias sąlygas eksperimentui — tegu šalia būna keli vaikui artimi žmonės — jam bus drąsiau. Vaiko neskubinkite. Jei matote, kad jis išsigando — eksperimentą nutraukite iki kito karto.
 • Efektyviausias būdas padėti vaikui atsikratyti baimės – nuolatinis mokymasis bendrauti su žmomėmis ir daiktais sukeliančiais baimė.
  • Vaikas dažnai sapnuoija košmarus ( daugiau nei 1-2 per mėn.)
  • Jam sunku užmigyi, sustiprėjo tamsos baimė;
  • Jis tapo mažiau pasitikintis savimi, nerimastingesnis nei anksčiau;
  • Staiga atsirado tokie sutrikimai, kaip naktinis šlapinimas į lovą, tikai, įkyrus veiksmai (plaikų sukimas ant piršto, nagų kramtymas), mikčiojimas, dirglumas, agresyvumas, bendravimo problemos.

Kodėl vaikai bijo?

Manoma, kad kai kurios baimės yra įgimtos (pvz., nepažįstamų žmonių, aštrių garsų, aukščio, skausmo). Šias baimes vaikai pradeda jausti maždaug 8 gyvenimo mėnesį.

Metų amžiaus vaikai bijo, nes įsivaizduoja pavojus ar grėsmes. Baimę kelia objektai susiję su jau anksčiau patirta stresine situacija (pvz.: jei vaikas buvo įkritęs ar įstumtas į vandenį — jis bijos vandens, jei buvo nusideginęs — karštų daiktų ar ugnies, jei jį užpuolė šuo — šunų ir pan.). Vienerių metukų vaikas įsimena nemalonią būseną sukėlusį asmenį ar daiktą, o vėliau geba jį susieti su negatyviais išgyvenimais.

Vyresniems vaikams baimes kelia vaizduotėje atgyjančios filmuose matytos arba pasakose girdėtos gąsdinančios situacijos ir sutvėrimai.

Kaip padėti vaikui įveikti baimę?

Psichologai pataria, kad pirmiausia reikia išsiaiškinti ko vaikas bijo. Tuomet — stengtis, jei įmanoma, jį atriboti nuo baimę keliančių objektų, ir išvengti jam nemalonios situacijos. Tokiu būdu vaikas baimę gali paprasčiausiai pamiršti arba „išaugti“.

Jei vaikas bijo kasdien vykstančių situacijų (pvz., durų ar telefono skambučių, tuštintis) jo aplinkoje esančių daiktų arba gyvūnų ir yra neįmanoma išvengti bauginančio susidūrimo, reikėtų padėti vaikui „susidraugauti“ su savo baime ir ją nugalėti.

Norėdami padėti savo vaikui:

Kada reikalinga speciaslisto pagalba?

Gana sunku tiksliai pasakyti, kada baimė tampa liguista. Reikėtų pasitarti su specialistais (šeimos gydytoju, vaiku psichatru, mokyklos psichologu), jeigu vaikui būdingi šie išvardinti požymiai:

 • Vaikas dažnai sapnuoija košmarus ( daugiau nei 1-2 per mėn.)
 • Jam sunku užmigyi, sustiprėjo tamsos baimė;
 • Jis tapo mažiau pasitikintis savimi, nerimastingesnis nei anksčiau;
 • Staiga atsirado tokie sutrikimai, kaip naktinis šlapinimas į lovą, tikai, įkyrus veiksmai (plaikų sukimas ant piršto, nagų kramtymas), mikčiojimas, dirglumas, agresyvumas, bendravimo problemos.

Būdas, kurį tėvai gali pasitelkti norėdami įgalinti savo vaiką įveikti baimės situacijas, yra terapinės pasakos. Šių pasakų paskirtis – mokymas į sudėtingas situacijas pažvelgti be baimės, išmokti padėti sau sunkiu metu. Pasakų pasaulis „leidžia pakeisti įvykius, „atkerėti“ juos, susieti priežastis su pasekmėmis“ ir tokiu būdu mažinti baimę keliančių įvykių galią vaiko savijautai.

Tėvams, norintiems padėti vaikui išmokti įveikti kylančias baimes savo jėgomis, siūlau pasidomėti psichologės Marios Molickos knyga „Terapinės pasakos“. Šioje knygoje rasite pasakas apie Mikutį darželyje (baimę būti paliktam), pasiklydusį spinduliuką (baimę pasiklysti), prieblandos draugus (tamsos baimę), Ufutį (ligoninės, skausmo, kūno sužalojimo baimę) ir kitas. Levio Pinfoldo paveikslėlių knyga „Juodas šuo“.Ispanų rašytojos Carmen Gil dešimties istorijų rinkinys „Narsuoliai irgi bijo“.

Baimes nugalintys ir sunkumus įveikiantys personažai tarsi dar vienas autoritetas patvirtina, jog viską galima įveikti. Žinoma, jautriems vaikams knygas reikia rinkti atidžiai, kad jos dar stipriau neįbaugintų. Ne tik knygų turinys, bet ir pats skaitymo procesas padės vaikui atsipalaiduoti ir jis pasijus saugus. Patartina perskaičius istoriją pasikalbėti su vaiku, paklausti, kokias emocijas, jausmus jam sukėlė pasakojimas, pabandyti kartu sukurti kitokią jo baigtį, rasti daugiau būdų herojaus baimei nugalėti. Svarbiausia nenumoti ranka į vaikų baimes, kalbėtis apie tai su mažaisiais ir pasirūpinti, kad jos būtų įveikiamos vos pasirodžiusios.

002 003

Parengė Dituvos mokyklos psichologė Jelena Lebedenko

Tel. +3706107251

Lankstinuką galite parsisiųsti iš čia.